Hacettepe İnfeksiyon Hastalıkları Ailesi çok acı bir kayıp verdi. Murat’ı kaybettik, hiç beklenmedik bir nedenle, hiç beklenmedik bir zamanda! Ölümün zamanı yoktur, ama bu kadar erkeninin zamanı değildi.

 

 

Ben, Murat Hayran’ı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi iken tanımıştım. Seneler sonra aynı fakültenin Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini alırken, İç Hastalıkları Anabilim Dalı’nda kurmuş olduğumuz İnfeksiyon Hastalıkları Ünitesine rotasyon asistanı olarak geldiği zaman tekrar buluştuk. Bir daha da ben Hacettepe’den ayrılana kadar ayrılmadık.

Murat bize bilgisayarı öğretti, istatistiği öğretti, klinik çalışmalarda nelerin önemli olduğunu öğretti. Bunların hepsini de son derecede yumuşak bir şekilde, bizlerin bu konularda ne kadar bilgisiz, bazılarımızın da (benim gibi) yetersiz olduğumuzu yüzümüze vurmadan yaptı.

Daha sonra bütün bu bilgilerini, biraz da benim zorlamamla, Hacettepe dışındakilerle de paylaşmak istedi. Klinik araştırmalar ve sözleşmeli araştırma kuruluşlarının ülkemizde öncülüğünü yaptı. Son zamanlarda yeni alanlarda yine ilkler peşinde koşuyordu. Bu kadar koşuşmaya dayanamadı ve sevenlerini çok erken bırakıp aramızdan ayrıldı.

Murat’ı son yolculuğuna yollarken hepimiz hüzünlü idik. Ben ise hem çok hüzünlü, hem de çok gururlu idim. Genci ile yaşlısı ile, ne kadar çok sevenin varmış Murat! Sen de unutulmazlar arasında yerini aldın sevgili dostum….

Tüm sevenlerine sabırlar diliyorum.

Nurlar için yat!

You might also like